Dětská onemocnění

Dětský věk provází celá řada nemocí, jde zejména o virová onemocnění, které se projevuje charakteristickou vyrážkou po těle. Díky očkování se některé nemoci objevují velmi zřídka, jedná se například o zarděnky nebo spalničky. Jiná nemoc, která je u dětí zcela běžná, jsou plané neštovice. Ty jsou třetím nejčastějším dětským onemocněním. Virus má vysokou nakažlivost a šíří se vzduchem. Nejčastěji proto onemocní děti ve školce nebo ve škole.

Onemocnění provází drobné červené puchýřky, které se objevují na krku, obličeji za ušima a ve vlasech. Vyrážku obvykle doprovází teplota a nechutenství. Prodělané onemocnění zaručuje dítěti celoživotní ochranu před touto nákazou.

Vyrážka provází i některé nemoci bakteriálního původu jako je například spála. Původcem tohoto onemocnění je bakterie streptokok, jde o stejnou bakterii, která způsobuje hnisavou angínu. Při spále se objeví drobná vyrážka v tříslech, v podbřišku a na vnitřní straně stehen. Pozor, neléčená spála může vést až k postižení ledvin nebo srdíčka! Při tomto onemocnění je nutné nasadit antibiotickou léčbu, která zabrání komplikacím.

Některé děti již od útlého věku provází alergie. První alergické onemocnění může dítě potkat již v šestém měsíci jeho života. Prvním projevem je atopický ekzém, u kojenců a batolat se projevuje zarudnutím pokožky a pupínky zejména na obličeji a na hrudníku. Tento typ ekzému je prvním signálem atopické dispozice, na který mohou navazovat další alergie. Mezi časté alergická onemocnění patří i alergická rýma, pro kterou je typické svědění v nose, kýchání, vodnatá rýma doprovázená slzením očí. Takovéto příznaky by rodiče určitě neměli podceňovat, protože neléčená alergická rýma poškozuje nosní sliznici a může podporovat i vznik nosních polypů.

Všechny děti v předškolním i školním věku trápí rýmy, kašel nebo teploty provázející katary horních cest dýchacích a mnohdy se objevují tak často, že se některým rodičům zdá, že jejich děti jsou stále nemocné. Je to tím, že infekce se v tomto věku usadí na mandlích. Nosní mandle za normálních okolností spolu s krčními mandlemi tvoří obranu před infekcí, kterou dítě vdechuje.

Problém tkví v tom, že opakovaná infekce vede k zánětlivým změnám tkáně a ta se pak stává místem, kde se infekce usadí a dítěti tak způsobuje problémy, což se pozná tak, že dítě tzv. huhlá, má velmi často rýmu, dýchá s otevřenou pusou a v noci i chrápe. Infekce se může také šířit do středouší a vést k ušním zánětům. Pokud tyto důvody nastanou, doporučím dítě k vyšetření na ORL. Krční lékař pak rozhodne o jejich případném odstranění.

 

Kontakt

MUDr. Jitka Mikšovicová
Na Sekyře 2828
269 01 Rakovník
IČO 47016621
Telefon +420 602 269 474
jitmik@seznam.cz