Očkování

Očkování proti vybraným infekčním a nebezpečným chorobám je povinné a to proto, že jde o nejbezpečnější a nejefektnější cestu k získání odolnosti proti určitým chorobám. Mimoto očkování zabraňuje šíření nebezpečné infekce. Všechny děti bez rozdílu věku mohou být naočkovány pouze pokud jsou naprosto zdravé, vhodné není provádět vakcinaci ani v době, kdy před plánovaným očkováním dítě prodělalo chřipku nebo jiné infekční onemocnění. Po očkování se může objevit vyjímečně bolest hlavy, průjem nebo zvracení. V prvních třech dnech je třeba dodržovat klidový režim a vyhýbat se zvýšeným tělesným aktivitám. Jedním z povinných očkování, které je uloženo státem, je očkování proti tetanu, které je bude doprovázet i v jejich dospělosti. První očkování probíhá mezi 13 a 15 týdnem života v rámci tzv. hexavakcíny, druhá a třetí dávka se aplikuje s plánovaným odstupem, pak následuje přeočkování v určitém věku dítěte, poté i v dospělosti.  Přesné intervaly prováděného povinného očkování předkládám v očkovacím kalendáři, kde najdete i termíny preventivních prohlídek.

Povinné očkování je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění!

Kalendář povinného očkování a preventivních prohlídek

 

První vstupní prohlídka pro novorozence  se provádí po propuštění z porodnice.

Věk 14 dní preventivní prohlídka a nasazení vitaminu D,

Věk  6 týdnů preventivní prohlídka a I. vyšetření kyčelních kloubů,

Věk  9 týdnů I očkování /hexavakcina a ev. rotaviry, pneumokoky/

Věk  3 měsíce preventivní prohlídka a pokračování očkování /hexavakcína, ev. pneumokoky/

Věk 4 měsíce preventivní prohlídka a pokračování očkování /hexavakcina, ev. rotaviry a pneumokoky/

Věk  5 měsíců očkování hexavakcínou III. dávka, ev. pneumokok

Věk  6, 8, 10 měsíců preventivní prohlídka

Věk  1 rok preventivní prohlídka a očkování hexavakcínou IV. dávka, ev. pneumokok

Věk 15 měsíců očkování spalničky, příušnice, zarděnky I. dávka

Věk 18 měsíců preventivní prohlídka

Věk  21 měsíců očkování spalničky, příušnice, zarděnky II. dávka

Věk  3 roky preventivní prohlídka

Věk  5 let preventivní prohlídka a očkování záškrt, tetanus, č. kašel

Věk  7, 9  let preventivní prohlídka

Věk  10 let přeočkování záškrt, tetanus, č. kašel, dětská obrna

Věk  11, 13, 15, 17 let preventivní prohlídka

Věk  19 let preventivní a výstupní prohlídka, nezapomeňte se zaregistrovat se u praktického lékaře pro dospělé!!

 

Očkování je i nepovinné, zde záleží na tom, jak se rodiče rozhodnou, zda své dítě nechají oočkovat nebo ne. V tomto případě se jedná o nadstandardní očkování, které hradí rodiče. Ti by měli volbu nepovinného očkování zvážit a to s ohledem na věk dítěte a na možnost onemocnění infekční chorobou. Mezi  nejzávažnější onemocněn patří klíšťová encefalitida, čili onemocnění centrálního nervového systému, které způsobuje virus klíšťat. V některých případech po napadení touto chorobou může dojít i k celoživotnímu postižení. Jiným nebezpečným onemocněním je žloutenka typu A, která se také nazývá nemoc špinavých rukou. Očkování je vhodné provést před cestou do zahraničí. Onemocnění je tedy způsobeno virem, který postihuje játra a vir se může přenášet z jednoho dítěte na druhé. Vakcinace se provádí ve dvou dávkách, kdy druhá dávka se aplikuje za šest až osmnáct měsíců po první dávce. Přestože se jedná o nebezpečné onemocnění, většina dětí se bez dalších následků uzdraví. Je ale nutná hospitalizace, na kterou navazuje několikaměsíční rekonvalescence a dítě musí mít zvlášť upravený jídelníček, aby nedošlo k recidivě.

Rodiče by měli zvážit i očkování proti pneumokokovým nákazám, které mohou způsobit, zápal plic, zánět mozkových plen, zánět kloubů a další onemocnění.

Očkováním lze těmto onemocněním předcházet.

Kontakt

MUDr. Jitka Mikšovicová
Na Sekyře 2828
269 01 Rakovník
IČO 47016621
Telefon +420 602 269 474
jitmik@seznam.cz